O konkursie

Ogólnopolski Studencki Konkurs Amatorów Rachunkowości UCZELNIADA to konkurs promujący wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości organizowany na Uniwersytecie Gdańskim. Z roku na roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem studentów uczelni i wydziałów ekonomicznych z całej Polski Przedsięwzięciu patronuje m.in. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz firma KPMG. Co roku na Uniwersytet Gdański przyjeżdżają studenci m.in. z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Uniwersytetu Szczecińskiego, Łódzkiego, Mikołaja Kopernika w Toruniu, w Białymstoku, Politechniki Rzeszowskiej, Akademii Rolniczej w Szczecinie, Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku i Sopockiej Szkoły Wyższej. Zadaniem studentów jest wykazanie się wysoką wiedzą z zakresu rachunkowości, a także umiejętnością praktycznego rozwiązywania problemów. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody - staże, praktyki w prestiżowych firmach, warsztaty, nagrody rzeczowe o łącznej wartości kilku tysięcy złotych. Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy - to test i case study przygotowane przez firmę audytorską i Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, najczęściej realizowane przy użyciu komputerów i wykorzystaniu najnowszych programów księgowych. Drugi etap to widowisko z udziałem władz uczelni oraz Wydziału Zarządzania UG, a także ekspertów ze świata finansów i rachunkowości, w trakcie którego studenci rozwiązują problemy przedstawione w niekonwencjonalnej formie. Poszczególne zadania są oceniane przez przedstawicieli partnerów Uczelniady. Do finału przechodzą 4 najlepsze zespoły. Finał konkursu to emocjonujące wydarzenie z udziałem publiczności. Zawodnicy biorą udział w konkurencjach przygotowanych przez studentów Koła Naukowego Rachunkowości Audytor i ocenianych przez ekspertów, wśród których zasiadają wykładowcy wyższych uczelni oraz przedstawiciele partnerów konkursu. Organizatorzy dbają o atrakcyjną formę finału , który ma charakter show - wizualizacje graficzne, niespodzianki - z żywiołowo reagującą publicznością i emocjami związanymi z kolejnymi zadaniami stojącymi przed uczestnikami. Organizatorzy konkursu starają się także zapewnić swoim gościom dobrą zabawę i pokazać okolice Trójmiasta. Żeby dowiedzieć się, jak Uczelniadę odbierają uczestnicy, wystarczy zobaczyć, jak wspominają jedną z edycji zwycięzcy konkursu:

Mateusz Łagowski: Zdecydowanie się na wyjazd do Sopotu, było zdecydowanie jedną z najlepszych decyzji, jakie podjąłem w czasie studiów. W czasie tych trzech bardzo intensywnych dni zdążyliśmy z pomocą organizatorów zwiedzić piękne miasto Sopot, poznać wielu studentów o podobnych zainteresowaniach z całej Polski, spędzić czas na wspaniałej zabawie i integracji, a także wiele się nauczyć. Przygotowane dla nas zadania były wymagające, jednak ich zakres był dostosowany do tematów realizowanych przez nas na studiach, więc mogliśmy korzystać ze zdobytej już przez nas wiedzy. Finał konkursu natomiast okazał się być ogromną niespodzianką dla wszystkich uczestników, a szczególnie dla mojej drużyny, której udało się zdobyć główną nagrodę! Zachęcam serdecznie wszystkich studentów zainteresowanych tematyką rachunkowości do udziału w konkursie. Gdybym miał teraz jeszcze raz podjąć decyzję o wyjeździe na Uczelniadę, nie wahałbym się ani chwili!
Małgorzata Feluś: Świetnie zorganizowany konkurs, ciekawe, lecz wymagające zadania, wspaniała atmosfera i do tego piękny Sopot. Uczestnictwo w Uczelniadzie było jedną z najlepszych decyzji roku. Bardzo polecam!